تبلیغات
مرجع تخصصی کنکور96 و دانشگاه فرهنگیان - معرفی رشته علوم آزمایشگاهی
تابلوی اعلانات وب

راهنمایی ومشاوره

راهنمایی ومشاوره

سلام خدمت همه کنکوری های عزیز
قبل از هر چیز ایام رحلت پیامبر خیر ورحمت حضرت محمد صلی الله علیه وآله ، شهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) همچنین امام رئوف امام علی موسی الرضا (ع) را خدمت تک تک شما عزیزان تسلیت عرض میکنم. ان شاء الله در یکایک لحضات عمرتان این بزرگواران حامی و ناجی شما باشند.

این بار با معرفی یک رشته نسبتا تاپ از علوم تجربی خدمت شما هستم. شاید خیلی ها صرفا به خاطر شنیدن اسم این  رشته  حتی سراغ انتخابش هم نرن یا بخاطر تجربه ای که همه ماها از آزمایشات مختلفی که تا کنون مجبور شدیم بدیم تصور بدی در مورد این رشته داشته باشیم اما امروز میخوام طور دیگه این رشته را براتون معرفی کنم... کسانی که در حوزه علوم تجربی هستند و شاید دنبال رشته ای تاپ ، رشته ای که عملا دانسته های درون دانشگاه به کارشان بیاید  یا دنبال سطح درامد خوب و دیگر موارد هستند ، خواندن ادامه مطلب برای آنها مستحب موکد در حد واجب است ..... پس تشریف بیارید به ادامه مطلب
 

خب خیلی خوش اومدید به ادامه مطلب....
بدون معطلی میپردازیم به اصل مطلب امیدورام خوشتون بیاد...

علوم‌ آزمایشگاهی‌ از جمله‌ رشته‌هایی‌ است‌ كه‌ در بهداشت‌ و كاهش‌ هزینه‌های‌ درمانی‌ بسیار مؤثر است‌. زیرا فارغ‌التحصیل‌ این‌ رشته‌ در مقطع‌ كاردانی‌ با نمونه‌برداری‌ مدفوع‌، ادرار و خون‌ و آماده‌سازی‌ نمونه‌ و آزمایش‌های‌ مختلف‌ بیوشیمی‌ و هماتولوژی‌ می‌تواند پزشك‌ را در انتخاب‌ بهترین‌ راه‌ درمان‌ و مقابله‌ با بیماری‌ راهنمایی‌ كند. فارغ‌التحصیل‌ كارشناسی‌ این‌ رشته‌ نیز می‌تواند آزمایش‌های‌ تخصصی‌ هورمون‌شناسی‌ یا ایمونولوژی‌ را انجام‌ دهد و مسؤول‌ بخش‌های‌ مختلف‌ یك‌ آزمایشگاه‌ تشخیص‌ طبی‌ مانند بخش‌ نمونه‌برداری‌، انگل‌شناسی‌ و ادرار، هورمون‌شناسی‌، ایمونولوژی‌ و… شود و بر نحوه‌ كار و آزمایش‌های‌ كاردان‌ علوم‌ آزمایشگاهی‌ نظارت‌ كرده‌ و كار او را تأیید نماید.

البته ذکر این نکته الزامیه که دانشگاه ها الان فقط در مقطع لیسانس دانشجو میپذیرند و دوره کاردانی حذف شد.

توانایی‌های‌ لازم‌


رشته‌ علوم‌آزمایشگاهی‌ به‌ ویژه‌ در مقطع‌ كاردانی‌ یك‌ رشته‌ عملی‌ است‌ و جوانانی‌ كه‌ علاقه‌مند به‌ كار عملی‌ هستند و نسبت‌ به‌ بو یا آزمایش‌ با ادرار و مدفوع‌ حساس‌ نیستند، در این‌ رشته‌ موفق‌ می‌شوند. در ضمن‌ لازم‌ است‌ كه‌ دانشجو به‌ دروس‌ شیمی‌ و زیست‌شناسی‌ علاقه‌مند باشد. گفتنی‌ است‌ كه‌ رشته‌ علوم‌آزمایشگاهی‌ در كشور ما تا مقطع‌ دكترا به‌ صورت‌ ناپیوسته‌ دانشجو می‌پذیرد.
موقعیت‌ شغلی‌ در ایران
رشته‌ علوم‌آزمایشگاهی‌ از جمله‌ رشته‌هایی‌ است‌ كه‌ بازار كار نسبتاً خوبی‌ دارد. زیرا امروزه‌ جامعه‌ ما به‌ امر بهداشت‌ و سلامتی‌ پی‌ برده‌ است‌ و بی‌ شك‌ بدون‌ استفاده‌ از آزمایشگاه‌های‌ تشخیص‌ طبی‌ حفظ‌ سلامت‌ جامعه‌ و جلوگیری‌ از شیوع‌ بیماری‌های‌ عفونی‌ و آلرژی‌ها یا مبارزه‌ با بیماری‌های‌ ژنتیكی‌ امكان‌پذیر نیست‌.


بخش‌های موجود در یك آزمایشگاه تشخیص طبی عبارتند از:

بخش پذیرش و جواب دهی.
بخش نمونه برداری.
بخش بیوشیمی.
بخش هماتولوژی و بانك خون.
بخش میكروب شناسی و قارچ شناسی.
بخش انگل شناسی و ادرار.
بخش هورمون شناسی.
بخش سم شناسی و گاز‌های خونی.
بخش پاتولوژی و ستیولوژی.
بخش ایمونولوژی.

درباره تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشكی گفتنی است كه درحال حاضر بر اساس مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی، كسانی حق تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشكی دارند كه در یكی از رشته‌های پاتولوژی یا علوم آزمایشگاهی دارای درجه دكترای حرفه‌ای باشند.

كسانی كه دارای تخصص پاتولوژی هستند افرادی هستند كه دارای درجه دكترای حرفه‌ای پزشكی هستند و افراد دیگر كه دارای درجه دكترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی یا آزمایشگاه بالینی هستند، افرادی هستند كه در گذشته در رشته‌های مختلف پزشكی مثل باكتری شناسی ، بیهوشی و. . . تحصیل كرده‌اند و اكنون تحصیلاتی در حد دكتری دارند و یا كسانی هستند كه در گذشته در رشته علوم آزمایشگاهی مدرك دكترای حرفه‌ای گرفته‌اند.
این رشته از نظر كاربرد و بازاركار، یكی از رشته‌های خوب گروه پزشكی است. زیرا با توجه به توسعه و اهمیت امر بهداشت و زمینه مناسب كاری، اغلب فارغ‌التحصیلان این رشته به راحتی وارد بازاركار می‌شوند.

درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌

دروس‌ پایه‌:
فیزیك‌ عمومی‌، فیزیك‌ كاربردی‌، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌ عمومی‌، فیزیولوژی‌، زیست‌شناسی‌، آناتومی‌.

دروس‌ تخصصی‌:
مقدمات‌ علوم‌ آزمایشگاهی‌، شیمی‌ و میكروبیولوژی‌ مواد غذایی‌، زبان‌ تخصصی‌، انگل‌ و حشره‌شناسی‌ پزشكی‌، قارچ‌شناسی‌ پزشكی‌، ویروس‌شناسی‌ پزشكی‌، ایمنی‌ و سرم‌شناسی‌، باكتری‌شناسی‌ پزشكی‌، خون‌شناسی‌، بانك‌ خون‌، بیوشیمی‌ بالینی‌، بافت‌شناسی‌، آسیب‌شناسی‌ پزشكی‌، كارآموزی‌.

 

 

و اما نظر یکی از کارشناسان این رشته در مورد آینده شغلی علوم آزمایشگاهی

در مورد معایب این رشته بگم که : شما بعد از اتمام درستون تا ۶ ماه باید خودتون را به نیروی انسانی معرفی کنید و ۲ سال طرح خود را در مرکزهای بهداشتی بگزرانید. بعد اینکه این رشته مانند پزشکان دارای مرجع خاصی برای رسیدگی به مشکلات ندارد و همیشه در برابر هر بیدی می لرزد هر چند که کم کم این مشکل هم برطرف می شود . بعد اینکه هیچ وقت مطمئن نباشید که چون لباس سفید پوشید مانند پزشکان با شما برخورد می شود چون بی عدالتی در این مورد هم است و همیشه علوم آزمایشگاهیان و پیزاپزشکان بیشتر مورد اذیت قرار می گیرند . بعد مشکل بسیار بزرگ این است که دکترای علوم آزمایشگاهی نمی تواند آزمایشگاه تاسیس کند و باید ۳ نفر دکترا از سه گرایش با هم جمع شوند و آزمایشگاه تاسیس کنند و یا تحت نظر یک پاتولوژیست آزمایشگاه تاسیس کنند که این نکته آخر بسیار بسیار بسیاررررر مورد اعتراض علوم آزمایشگاهیان است و باعث دشمنی با این افراد شده است.

شما بعد از فارغ التحصیلی می توانید در آزمایشگاه های خصوصی، دولتی ، بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی و … مشغول به کار شوید. در حال حاضر بازار خصوصی زیاد تعریفی ندارد و نمیشه بهش تکیه کرد ولی در صورتی که استخدام وزارت یا تامین اجتماعی شوید آینده مالی بدی نخواهید داشت.  آیندهتحصیلی این رشته به نظر خودم هیچ کم و کاستی ندارد و برای کسانی که واقعا این رشته را دوس دارن می تواند بهترین انتخاب باشد. در مقطع دکترا هم مثل همین شرایط است و من تفاوتی بین دختر و پسر در سطح دکترا چیزی نشنیده ام. ظرفیتا و قبولی در سطح ارشد هم هر سال متفاوت است ولی چیزی که مشخصه اینه که ظرفیتا در برخی گرایش ها کمه و برخی رشته ها هم خوب است و برای قبولی در گرایش ها با یکم برنامه ریزی می توانید به آنها دست یابید.

 


چهارشنبه 1394/09/25 18:37
مرسی.خیلی ممنون از وبلاگ خوبتون.به نظر شما پرستاری بهتره یا دبیری تربیت بدنی؟البته اگه قبول بشم.
پاسخ قاسمی : خواهش میکنم . ممنون از حضور شما. بسته به علاقه شما داره . ببینید روحیتون با کدوم یکی ازین مشاغل یکی هست؟
زهرا
یکشنبه 1394/09/22 22:10
سلام.من پرستار آزاد میخونم.این ترم دو میلیون وخورده ای شهریه مون میشه.میشه رشته ی ما رو هم معرفی کنید و دیدگاه های پرستاران رو بذارید.میشه یه کم از رشته ی ما هم تعریف کنید تا من از انتخابم راضی بشم.با تشکر از مطالب خوبتون
پاسخ مجتبی پور کرد : سلام.
چشم در اینده خیلی زود این کار رو میکنیم اما این رو بدونید رشته شما یکی از رشته های مهم و کاربردی در امر درمان است. رشته شما به شرط تعهد یکی از مهمترین کارهای بیمارستانی است.
موفق باشید