تبلیغات
مرجع تخصصی کنکور96 و دانشگاه فرهنگیان - بازی و خلاقیت
تابلوی اعلانات وب

راهنمایی ومشاوره

راهنمایی ومشاوره


مانع تخلیه فشار رشد بچه ها نشوید!

 لطفا اجازه بدهید کودک  در یک محیط ، ازادانه بازی کند

 یك رودخانه در جریان است ،گاهی ما جلوی آن را می بندیم و سد می سازیم كه حتی یك قطره آب هم رد نشود  ؛ گاهی هم كشاورز با بستن های موقتی آب رابه سمت دیگری هدایت می كند .

 در مورد كودك هم همینطور است ......


مانع تخلیه فشار رشد بچه ها نشوید!

 لطفا اجازه بدهید کودک  در یک محیط ، ازادانه بازی کند

 یك رودخانه در جریان است ،گاهی ما جلوی آن را می بندیم و سد می سازیم كه حتی یك قطره آب هم رد نشود  ؛ گاهی هم كشاورز با بستن های موقتی آب رابه سمت دیگری هدایت می كند .

 در مورد كودك هم همینطور است . كودك مثل رودخانه در جریان است ، یك جاهایی لازم است كه در مسیر ،هدایت شود ولی نباید سد بسازیم! اگر می خواهیم از این نیرو بهره برداری كنیم باید هدایتش كنیم اما ما كاملاً مسیر را می بندیم و تبدیل به سد انباشته می كنیم . سد انباشته كه شد چه اتفاقی می افتد ؟ آب راكد و متعفن می شود چون جریان برقرار نیست ؛ آنوقت ما می گوییم كودك" بیش فعال "است ! 

ناهنجاری های رفتاری همه علائم سد شدن این نیرو هاست . جلوی این نیروی عظیم را گرفته ایم ، داره آسیب می زنه ، بعد می پرسیم چرا ؟ خوب مشخص است سد را باید برداریم تا جریان انرژی برقرار شود .

 به همین دلیل وقتی به ما میگویند بچه ای خیلی شیطون است و از دیوار راست بالا می رود ، خیلی نگران نمی شویم اما وقتی می گویند بچه ای خیلی آروم است ، خیلی خانومه یا خیلی آقاست و حرف گوش كنه و ... نگران می شویم و بالای 80 درصد نگرانی ما درست بوده و آن بچه بیمار شده و به متخصص باید مراجعه كند . از عواملی كه امروزه نا هنجاری های رفتاری كودكان مثل بیش فعالی و اوتیسم و غیره را دامن می زند ، سدهای خانگی است كه به خاطر نظم و نظافت و تربیت و آموزش بیش از حد والدین ، اجازه نمی دهیم كه آن نیروهای رشد كودك كه بی حد و مرز هستند ، جریان پیدا كند ؛ و این كار باعث تخریب است ،چون مانع بازی كردن كودك است .

 

به جای انسداد ، هدایت بگذارید ( مخصوصا در کودکان بیش فعال، به انرژی آنها جهت بدهید)

 منظور اصلاً این نیست كه بچه ها در هر زمان و هر مكان با هر ابزاری ،  هر كاری كه دلشان خواست انجام بدهند  بلكه منظور این است كه بچه ها باید یك چهارچوب داشته باشند و داخل این چهارچوب آزاد باشند ، اگر خواستند از این چهارچوب بیرون بیایند ، بازدارندگی داشته باشند . آزادی بی حد و حصر، بد تر باعث تخریب میشود

مانع حركت بچه ها نشوید بلکه حركت را هدایت كنید .

 

 موفق باشید