تبلیغات
مرجع تخصصی کنکور96 و دانشگاه فرهنگیان - آسیب شناسی فضای مجازی
تابلوی اعلانات وب

راهنمایی ومشاوره

راهنمایی ومشاوره

اینترنت و جوانان:

اینترنت، وسیله ای است که همانند همه ابزارهای دیگر، جنبه های مثبت و منفی دارد و قضاوت ما درباره آن، به نوع استفاده کاربران بستگی دارد. این پدیده، علی رغم این که فرصت های مناسبی؛ از قبیلِ دست یابی به اطلاعات فراوان مورد نیاز، توسعه و تولید دانش برای ما فراهم می آورد، تهدیدهایی را نیز متوجه ما می کند و از آنجا که بیشترین کاربران آن را نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند، استفاده نادرست از آن می تواند نیروی پویا، کارآمد و در نهایت، نظام اداره کشور را تهدید کند. بنابراین، لازم است هر چند مختصر و فهرست گونه، برخی از تهدیدها را مورد توجه قرار دهیم و دیگران را به بررسی های جدی تر و تحقیقات ارزنده تر در ابعاد مختلف و در آینده ای نه چندان دور فراخوانیم..


استفاده نادرست از اینترنت دو وجه متمایز دارد:

«یکی این که کاربران در هدفمندی و میزان استفاده از آن تابع ضابطه و قاعده ای نباشند که در این صورت جوانان و نوجوانان عادت می کنند، اوقات فراغت خود را به بیهودگی و بدون برنامه ریزی بگذرانند و این تصّور در ذهن آنها شکل می گیرد که نهایت زندگی، چیزی جز بازی و سرگرمی و کام جویی نیست و وجه دوم، نوع بهره برداری از آن و مراجعه به سایت هایی است که موارد ناهنجار و غیر اخلاقی را ترویج می کنند، که از این طریق، هم هوّیت ملی فرد را مورد هجوم قرار می دهند و هم به تخریب شخصیت اجتماعی و حوزه روانی او می پردازند.»

اینترنت استفاده های گوناگون و فراوانی دارد، لذا این که جوانان و نوجوانان هنگام اتصال به اینترنت و ورود به صفحات اینترنتی به دنبال چه محتوایی می گردند، کاملا با محتوای سرچ شده توسط بزرگسالان متفاوت است.

میلیون ها جوان در حال حاضر از اینترنت استفاده می کنند و هر سال میلیون ها نفرِ دیگر به جمع آنان اضافه می شود. در شبکه جهانی، سایت های بسیاری که هدف آنها جذب و جلب توجه کودکان و نوجوانان به مسائل آموزشی و سرگرمی است، به فعالیت مشغول هستند.

بر خلاف چنین رشد عظیمِ اجتماعی، تحقیقات بسیار کمی در مورد چگونگی استفاده نوجوانان از سایت های اینترنت انجام شده است. نتیجه پژوهش های جاکوب نلسون با عنوان «مطالعات استفاده کنندگان 13 تا 17 ساله از اینترنت» نشان می دهد، که دلیل عمده استفاده نوجوانان از اینترنت در موارد ذیل خلاصه می شود:

-انجام تکالیف و پروژه های درسی که از طرف معلم به آنها محول شده است؛

-گذراندن اوقات فراغت با مسائل گوناگونی که مورد علاقه آنهاست؛

-سرگرمی و وقت گذرانی؛ شامل گوش کردن، دانلود موزیک، بازی های کامپیوتری و خواندن اخبار هنری و ورزشی؛

-تحقیق در مورد بهداشت و سلامت فردی، که از در میان گذاشتن آن با دیگران خجالت می کشند؛

-یافتن قیمت اجناس و اقلامی که در آینده تصمیم و یا آرزوی خریدِ آن را دارند.

بررسی نتایجی که در تحقیق جاکوب نلسون دیده می شود، نشان می دهد که نوجوانان اکثر وقت خود در وبگردی را متّوجه حضوری سرگرم کننده می کنند و به همین جهت به جز در مورد اول که درصد کمی از وقت جوانان و نوجوانان به هنگام حضور در اینترنت را تشکیل می دهد، در باقی موارد، به دنبال موارد سرگرم کننده و اکثراً جذاب و رنگارنگ موجود در اینترنت هستند.

بنابراین، می توان مضرات حضور فعال جوانان در اینترنت را به چند بخش تقسیم و سپس به تفصیل در خصوص آنان سخن گفت. از مهم ترین مسائلی که برای جوانان و نوجوانان تهدید محسوب می شود، می توان به اعتیاد به اینترنت، ورود به سایت های هرزه نگاری و پورنوگرافی، آشنایی با محتواهایی که مقتضای سنِّ جوانی و نوجوانی نیست، حضور در سایت های مشّوق و مروّج مواد مخدر و روانگردان و دعوت به آنها، دعوت شدن به اتخاذ تصمیمات و رفتارهای مخالف با عرف و متضاد با ارزش های جامعه، شبیهِ دعوت به خودکشی دسته جمعی و... اشاره کرد.