تبلیغات
مرجع تخصصی کنکور96 و دانشگاه فرهنگیان - اتیسم.... یک بیماری خاموش
تابلوی اعلانات وب

راهنمایی ومشاوره

راهنمایی ومشاوره

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یک بیماری نیست بلکه یک اختلال رشد در عملکرد مغز است.فراد اتیستیک سه نوع علامت را نشان می دهند: روابط اجتماعی ضعیف، مشکلاتی در ارتباط کلامی و غیرکلامی، و نیز علائق و فعالیتهای محدود. این علائم در سه سال اول زندگی بروز می کند و به نظر می رسد که در سرتاسر زندگی ادامه پیدا می کند. اگرچه داروی خاصی برای درمان اوتیسم وجود ندارد، ولیکن شروع زودتر آموزش، ضروری است چرا که ممکن است موجب بهبودی رشد اجتماعی و کاهش رفتارهای نامطلوب گردد. و احتمال دارد افراد اوتیسم بتوانند زندگی نرمالی داشته باشند.


از هر 10 هزار نفر، 10 الی 20 نفر به اوتیسم مبتلا هستند که این آمار بستگی به تشخیص معیارهای قابل استفاده دارد. گاهی اختلالات مشابه موجب می شود 2 تا 3 برابر ، به آمار افزوده شود. این اختلال بین تمام نژادها وهمه طبقات جهان، با شدت متفاوت به چشم می خورد.

چندین نشانه وجود دارد، که به طور زیاد و غیرمعمول در بیشتر افراد اوتیسم مشاهده می شود، مثل خودآزاری و رفتارهای پرخاشگرانه. این رفتارها ممکن است طولانی مدت باشند و این ثابت می کند که تغییر این گونه رفتارها کار مشکلی است و لذا از سوی افرادی که با او زندگی می کنند و درمانگران و مربیان آموزشی او تلاش مضاعفی را می طلبد. فرمهای خیلی خفیف آن، مشابه یک اختلال شخصیتی همراه با ناتوانی در یادگیری است.

اوتیسم در پسران ۴ برابر شایع‌تر از دختران  است.

شاخص‌ترین علائم بالینی و فنوتیپی اختلال در برقراری روابط اجتماعی،آشفتگی کلامی یا عدم ناتوانی در تکلم است.

علائم خیلی شدید به انجام حرکات تکراری و کلیشه‌ای می‌انجامد.

شواهد بسیار زیادی از نقش عوامل ژنتیکی در قالب نوعی از جهش‌های ژنتیکی در سبب‌شناسی اوتیسم حمایت می‌کنند.اما با توجه به مطالعه‌ی دوقلوهای همسان و عدم تطابق کامل میان آن‌ها و نیز کثرت مطالعات ژنتیکی که به نتایج قانع‌کننده در این زمینه رسیدند،اهمیت  فاکتورهای خطر محیطی و نقش آن‌ها در شکل‌گیری اوتیسم بیش‌ازپیش آشکار گشته است.

مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در مقابل خطرات محیط که باعث تغییر در ژن‌های فرد می‌شوند به‌خصوص در زمان‌های حساس رشد جنین خطر بیماری‌های طیف اوتیسم را افزایش می‌دهد.اما هیچ‌یک از این فاکتورهای محیطی به‌تنهایی برای ایجاد اوتیسم کافی نیستند.مجموعه‌ای از آن‌ها می‌توانند در بروز بیماری‌ها ایمن باشند.

فاکتورهای خطر می‌توانند با ایام بارداری،زایمان و در دوران نوزادی در ارتباط باشند:

۱-مرتبط با ایام بارداری:

طی تحقیقات انجام‌شده مواردی ازجمله سن پدر و مادر،ترتیب تولد نوزاد،بیماری‌های جسمی مادر،دیابت حاملگی مادر،افزایش مداوم فشارخون مادر،تهوع و استفراغ شدید و سایر بیماری‌های مادر،عفونت ویروسی و باکتریایی و افسردگی مادر،داروهای ضد تشنج در مبتلا شدن کودک به اوتیسم نقش مثبت داشته‌اند.

استامینوفن،تب‌برها،اعتیاد یکی از والدین یا هردو به سیگار و الکل؛افزایش وزن شدید در دوران بارداری و کمبود برخی ویتامین‌ها در مادر.

۲-مرتبط با زایمان:

تولد زودرس یا با تاخیر،عمل جراحی (سزارین)،مشکلات تنفسی جنین،خونریزی شدید مادر در هنگام زایمان،فصل تولد به‌خصوص در زمستان و تابستان.

۳-مرتبط با دوران نوزادی:

 پس از تولدوزن کم و اندازه کوچک نوزاد،گریه نکردن یا گریه ضعیف کودک،کمبود ویتامین

بسیاری از این کودکان در ظاهر سالم به نظر می‌رسند و ممکن است مشکل آن‌ها تا سنین مدرسه تشخیص داده نشود.برخی دیگر ممکن است به دلیل رفتارهای اوتیستیک شدید در سنین پایین‌تری تشخیص داده شوند.

علائم اوتیسم را می‌توان در چهار مرتبه جا داد:

اختلالات در عملکردهای اجتماعی(هسته‌ی اصلی بیماری اوتیسم)؛

نوزاد انسان به‌طور ذاتی برای ارتباط اجتماعی و تشخیص چهره انسانی آمادگی دارد.درحالی‌که در کودکان مبتلابه اوتیسم گرایش کمی به چهره وجود دارد.ارتباط چشمی بسیار محدود است (در نوزادی) و رفتارهای اجتماعی مثل اشاره کردند،علاقه نشان دادن به سایر کودکان  و محبت کردن مشاهده نمی‌شود.

اختلال ارتباطی ؛ استفاده از ضمایر معکوس، فقدان آهنگ و ملودی کامل در کلام، فقدان وجود معنا و مفهوم در گفتار، عدم استفاده از حروف ربط در گفتار.

اختلال شناختی اختلال رفتاری

اما به طور خلاصه میتوان علائم اوتیسم را چنین بیان کرد:

1. اصرار به یکسانی داشته و در مقابل تغییر مقاوم هستند.

2.مشکلات شدید تکلمی دارند، استفاده از کلمات بدون توجه به معانی آنها، حدود 40 % کودکان مبتلا به اوتیسم اصلا حرف نمی زنند .برخی دیگر حرف هایی که دیگران به آنها می زنند را تکرار میکنند.

3.در بیان نیازها مشکل دارند و از اشارات و حرکات به جای کلمات استفاده می کنند.

4.اغلب از ضمایر معکوس استفاده می کنند ، به جای استفاده از " من"  از " تو" استفاده می کنند .

5. خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند.

6. قشقرق به پا می کنند و به دلایلی که برای دیگران آشکار نیست شدیداً پریشان می شوند.

7. قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند، دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.

8. تماس چشمی ندارند یا تماس چشمی آنها اندک است.

9.به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند.

10.چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند. پر تحرک یا کم تحرک هستند.

11.احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند.

12.از خطرات نمی ترسند.

13.به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است.

این علائم حتی در بزرگسالی افراد مبتلا به اتیسم نیز زیاد دیده می شود.

روش های درمانی:

تاکنون روش هایی چون بازی درمانی ، دارو درمانی، درمان با تغذیه، روش پاسخ مبتنی بر والدین، برای درمان اتیسم استفاده شده است که همه ی این درمان ها در بعضی موارد نتیجه بخش بوده اند.

اما روش های معروف درمان اتیسم بیشتر مبتنی بر الگوی رفتاری هستند.فردی به نام گرسپن، رویکرد نوینی برای درمان اتیسم به نام مدل تحولی تفاوت های فردی مبتنی بر ارتباط طراحی و اجرا کرده که تاکنون موفق ترین روش بوده است.

     یک شخصیت مبتلا به اتیسم

" تمپل گراندین " متولد ۲۹ اگوست  1947 ، او پروفسور علوم حیوانی در دانشگاه کالورادو ، متخصصی صاحب نام در طراحی امکانات دامداری ، پرفروش ترین مؤلف و فعال در زمینه اوتیسم است . او همچنین مخترع ماشین فشار با جعبه آغوش است که برای آرام کردن افراد دارای اوتیسم بسیار مفید است .در سال ۲۰۱۰ تمپل گراندین  ، در فهرست سالیانه ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان در مجله تا یم قرار گرفت.

از کودکی تشخیص اوتیسم گرفت ، تا حدود ۴ سالگی صحبت نمی کرد . گراندین در کتاب زندگی نامه اش به نام " فکر کردن در قالب تصاویر " توضیح داده است که  او تنها از طریق تصور کردن کلمات است که  می تواند نظری را بفهمد .  یعنی به جای تداعی کلمات در ذهن ، تصویر آنها در ذهنش تداعی می شود . حافظه تصویری او بسیار عالی است ، خودش می گوید که وقتی کلمه ای می شنود ، مثل گوگل کردن یک کلمه تمام تصاویر آن ، از اول تا زمان حاضر ، در ذهنش به نمایش در می آید . فیلمی از زندگی او ساخته شده که به فارسی هم ترجمه شده . این فیلم دنیای اوتیسم را به خوبی نمایش می دهد.